Linie pakujące - dystrybucja i serwis

Bakalland - Paletyzacja, Casepacking

Projekt dla lidera rynku bakalii w Polsce! 

Niezmiernie miło jest nam poinformować o automatyzacji linii produkcyjnej w zakładzie Bakalland w Janowie Podlaskim.

Po pomyślnym zainstalowaniu pierwszej maszyny case packer (maszyny typu wrap – around, formującej kartony) w zakładzie Bakalland w Janowie Podlaskim, Zarząd firmy podjął decyzję o pełnej automatyzacji linii produkcyjnej. Realizację tego projektu zlecił firmie MAS Trading. Projekt stanowił szczególne wyzwanie, ze względu na różnorodność produktów, które miały być na tej linii pakowane – łącznie kilkadziesiąt sku‘s (produkty suche: orzechy, nasiona maku, pestki dyni itp.; produkty mokre: rodzynki, żurawina, śliwki, morele, daktyle itd.).

Automatyzacja procesu pakowania w opakowania zbiorcze wymaga, aby opakowania jednostkowe były ściśle wystandaryzowane i zachowywały pełną powtarzalność wymiarów. W przypadku tych produktów zawartość pojedynczych torebek z natury gromadzi się na dnie torebki, skleja się w klastry i układa się w nich niejednorodnie. Powoduje to, że w praktyce nawet dla jednego produktu, torebki mają nieregularny kształt i różnią się grubością. Zazwyczaj podobne maszyny pakujące są instalowane na liniach produkcyjnych, na których pakuje się produkty jednorodne, i gdzie nie zachodzi potrzeba przezbrajania maszyn pod kątem zróżnicowanych opakowań oraz produktów. Innowacyjna i unikalna technologia horyzontalnego kumulowania zawartości opakowania zbiorczego zastosowana w dostarczonych maszynach case packer, wyeliminowała zjawisko przemieszczania się zawartości torebek w ich wnętrzu, co pozwoliło na zachowanie ich regularnego kształtu i automatyzację procesu pakowania w kartony.

Projekt obejmował zainstalowanie dwóch nowych maszyn typu case packer o wysokiej wydajności, przyłączenie do linii pakującej wcześniej dostarczonej maszyny case packer, zintegrowanie ich z 6 maszynami pakującymi produkty w torebki, oraz z maszyną typu multipaletyzator. Pełne palety są automatycznie przekazywane do stacji foliowania pełnych palet. Cała instalacja została uzupełniona w urządzenia do etykietowania pojedynczych opakowań oraz pełnych palet. Nowo dostarczone maszyny case packer, charakteryzują się możliwością formowania z płaskich wykrojników kartonów wrap around - dwunastu różnych typów i rozmiarów, i napełniania ich. Multipaletyzator jest unikalną konstrukcją umożliwiającą równoległą paletyzację z trzech różnych linii produkcyjnych, trzech różnych asortymentów, na trzech oddzielnych paletach. Foliowanie odbywa się na w pełni automatycznym urządzeniu wyposażonym w aplikator topów.

W efekcie pomyślnej realizacji projektu, udało się do 4 zredukować liczbę pracowników obsługujących kompletną i w pełni zautomatyzowaną linię, w miejsce kilkunastu, którzy byli uprzednio zatrudnieni przy ręcznym pakowaniu i paletyzacji produktów. Zastosowane rozwiązanie w zakresie formowania i napełniania kartonów znacząco wpłynęło na obniżenie kosztu opakowań zbiorczych, przy zachowaniu dużej elastyczności w zastosowaniu różnego typu i formatu opakowań zbiorczych. Koszt produkcji pojedynczego kartonu, po zastosowaniu automatyzacji, spadł o około 30%. Projekt zakończył się sukcesem dzięki zaangażowaniu i zrozumieniu wyjątkowości wyzwania przez Zarząd Bakalland SA oraz pracowników zakładu w Janowie Podlaskim.

 


Data dodania: 2019-01-11 02:08:24
« Powrót